Tässäpä teille jymy-ylläri uudenvuoden kunniaksi! Kälviä Arts ja Sirkuskoulu Kuu toteuttaa yhteistyössä ihka oman SIRKUSLINJAN!

Nyt on päheetä kuulkaas!

Sirkustaiteeseen erikoistuvissa opinnoissa keskitytään nykysirkukseen sekä sosiaaliseen sirkukseen ja tutkitaan omaa sekä yhteistä ilmaisua erilaisten sirkusharjoitteiden kautta.

Opinnot sisältävät mm.sirkustekniikan lajiharjoittelua (jongleeraus, hulavanne, akrobatia, ilma-akrobatia, pariakrobatia, tasapainoilu, klovneria), sosiaalisen sirkuksen yhteisöllisyyttä, osallisuutta ja erityisyyttä korostavaa harjoittelua, esillä olemisen harjoittelua sekä nykysirkukselle ominaista taiteiden rajojen yli liikkumista, jolloin sirkukseen yhdistetään esimerkiksi teatteria, musiikkia tai visuaalisia taiteita yhdessä myös muiden Kälviä Arts opiskelijoiden kanssa.

Opinnoissa tutkitaan, mitä sirkustaidon avulla ilmaistaan ja koetaan, enemmänkin kuin sitä, miltä taito näyttää.
Sisältövastaavana Sara Airola, sara@sirkuskoulukuu.fi

Lue lisää kpedun sivuilta